Site Ekle
GÜNCEL:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
27. Kaman Ceviz Festivali Düzenlendi
 Kaman ilçe meydanında gerçekleştirilen festivale  Vali İbrahim Akın ve eşi Saliha Akın’ın yanı sıra Milletvekili Metin İlhan, 26. Dönem Milletvekili Mikail Arslan, Cumhuriyet Başsavcısı Bilal Gümüş, Yargıtay Üyesi Yakup Ata, Sivil Savunma Daire Başkanı İsmail Deniz, Kaman Kaymakamı Murat Girgin, Kaman Belediye Başkanı Erhan Talu, il ve ilçe protokolü, daire müdürleri, ceviz üreticileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Festivalin açılış töreninde konuşan Vali İbrahim Akın, düzenlenen 27. Ceviz Kültür ve Sanat Festivalinin Kaman ilçemizi ve bu yöreye özgü cevizimizi tanıtmak için iyi bir fırsat olduğunu söyledi.

Kaman’ın hem ceviz fidesi üretiminde hem de farklı ceviz türlerinin yetiştirilmesinde öncü olmaya devam edeceğini belirten İbrahim Akın, “Bilindiği üzere ülkemiz tarihi dokusu, doğal güzellikleri ve ürün çeşitliliği ile bulunmaz bir cennettir. Var olan bu zenginliğimizi tanıtmak amacıyla son yıllarda ülkemizin birçok yöresinde çeşitli adlar altında festivaller düzenlenmektedir. Bu sosyal ve kültürel etkinliklerin en önemli amacı ülkemizin yöresel güzelliklerini ve cevher niteliğindeki ürünlerini geniş kitlelere tanıtmak ve insanların kaynaşmasına vesile olmaktır. 

Bu güzel organizasyonlardan birisi de Kaman Belediyemiz ve Kaman Kaymakamlığımız tarafından ortaklaşa düzenlenen Kaman Ceviz Kültür ve Sanat Festivali’dir. Bu festival ile birlikte yörede yetiştirilen verimi ve kalitesi yüksek Kaman Cevizi tanıtılmaya çalışılmış, zaman içerisinde gösterilen bu gayretler sonuç vermiş, Kaman cevizi bir marka haline gelmiştir. 

Tadı ve sağlığa faydaları sebebiyle en çok tüketilen besin maddelerinden birisi olan cevizin maddi getirisinin yüksek olması ve iç piyasada çabuk tüketilmesinden dolayı son yıllarda ceviz yetiştiriciliğine olan ilgi gittikçe artmıştır. Toprak yapısı ve iklimi ile ceviz yetiştiriciliğine elverişli olan Kaman’da Ceviz Eylem Planı dâhilinde birçok ceviz fidanı toprakla buluşmuş, yeni ceviz bahçeleri oluşturulmuş, çiftçimiz bilgilendirilerek üretim için teşvik edilmiştir. Bu vesileyle, festivalin ilimiz ve ilçemiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi.

 

Konuşmaların ardından, Vali Akın ve eşi Saliha Akın tarafından cevizin işlenme sürecine destek sunanlara ödülleri verildi ve Kaman ilçesinde hizmete giren bazı tesislerin açılış töreni yapıldı.

 

Konserler ve çeşitli gösterilerle iki gün sürecek olan festivalde açılan stantlarda Kaman cevizinin satışı ve tanıtımı yapılıyor. Ayrıca, festival boyunca vatandaşlara çeşitli tatlarda Kaman cevizi ikram ediliyor.Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Sayın Ekicioğlu'nun sayesinde bunu da gördük
Berkin Elvan’lı Ramazan eğlencesi düzenledik. CHP, İYİ PARTİ ve HDP’NİN Ortak adayı olarak Belediye...

Haberi Oku