Site Ekle
GÜNCEL:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
5. Tarım Fuarı Açıldı
 Vali İbrahim Akın, bu sene ilimizde 5.’si düzenlenen Tarım ve Hayvancılık Fuarının açılışına katıldı.

 

Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Kapalı Pazar yerinde hazırlanan 5. Tarım ve Hayvancılık Fuarının açılışına İbrahim Akın’ın yanı sıra Başkanı Yaşar Bahçeci, İl Genel Meclisi Başkanı Barbaros Dulkadiroğlu, Ticaret ve Sanayi Odası başkanı Selahattin Ekicioğlu, daire müdürleri, oda başkanları, çiftçiler ve vatandaşlar katıldı.

 

Fuar açılışında konuşan İbrahim Akın, ilimizde bu yıl 5.’si düzenlenen Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nın ilimizin en önemli ekonomik faaliyetlerinden olan tarım ve hayvancılığın gelişmesine katkı sağlayacağını söyledi.

 

Anadolu’nun bereketli toprakları ve uygun iklim koşulları sebebiyle tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin en fazla yapıldığı yerlerden birisi olduğunu belirten Valimiz Sayın İbrahim Akın, “Ülkemiz jeopolitik avantajını kullanarak dünya ekonomisindeki önemini korumaktadır. Ülkemiz ihracatının büyük bir kısmını tarım ve hayvancılık ürünleri oluşturmaktadır ancak son zamanlarda küresel ısınma, toprağın yanlış kullanımı, don ve dolu afeti gibi doğal olaylar yüzünden üretimde yeterli verim alınamamakta, çiftçilerimiz zarara uğramaktadır. 

 

Devletimiz, üreticilerimizin maddi kayba uğramaması için desteklemelerini sürdürmektedir. Bu kapsamda ilimizde 2017 yılında verilen destek miktarı 119 milyon TL’yi bulmuştur. Ayrıca bu yıl Genç Çiftçi Projesi kapsamında üreticimize 4 milyon TL hibe desteği verilmiş olup Konya Ovası Projesi (KOP) kapsamında da proje desteklerimiz sürmektedir.

 

Her geçen gün çölleşen dünyamızda doğal kaynaklarımız giderek azalmakta, bununla birlikte gıdaya olan talep sürekli artmaktadır. Bu durumdan en çok etkilenen ülkelerden birisi de Türkiye’dir.

 

Her alanda olduğu gibi tarım ve hayvancılık alanında da üretimi arttırabilmek, toprağı, suyu doğru ve bilinçli kullanabilmek için ileri teknolojiyi kullanmamız gerekmektedir. İnanıyorum ki, dört mevsimin bir arada yaşandığı, ürün çeşitliliğinin bol olduğu ülkemizde, modern tarım tekniklerinin yaygınlaşması ile üretim daha da artacaktır.

 

Düzenlenen bu fuar, tarım makinelerinde yapılan son gelişmeleri görmemiz açısından önemli olduğu kadar makine üreticileri ile çiftçiyi buluşturması açısından da oldukça kıymetlidir. Amacımız, ülkemizi tarım ve hayvancılık alanında kendine yetebilen,  yetiştirdiği kaliteli ürünlerle dünya ile rekabet edebilen bir ülke haline getirmektir.” dedi.

 

Milletvekilimiz Mustafa Kendirli de konuşmasında, “Açılışını gerçekleştirdiğimiz fuarın ilimize ve ticaret erbabı kardeşlerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Anadolu’da fuar cirosu konusunda ikinci sıradayız. Bu da şehrimizin tarım faaliyetlerinin ileri seviyede olduğunun göstergesidir. Çiftçilerimize devletimiz destekler vermiş, bundan sonra da bu destekler tüm hızıyla devam edecektir.” şeklinde konuştu.

 

Belediye Başkanı da konuşmasında, “Gittikçe yaşlanan ve kirlenen dünyamızda üreten bir toplum olmak, tarım ve hayvancılıkla uğraşmak, doğru tarım uygulamalarıyla insanımızın sağlıklı beslenmesini sağlamak çok önemli. İlimiz de özellikle hayvancılık konusunda kendini ispatlamış bir şehir. Böylesine önemli bir şehirde tarım ve hayvancılık adına açılan fuarın da önemli olduğunu vurguluyor, fuarın açılmasına emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

 

Ticaret ve Sanayi Odası başkanı Selahattin Ekicioğlu’nun da yaptığı konuşmasında fuar hakkında bilgiler verdiği program, Vali Akın ve beraberindekilerin fuar alanını gezip sergilenen tarımsal ekipmanlarını incelemeleri ile sona erdi.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Sayın Ekicioğlu'nun sayesinde bunu da gördük
Berkin Elvan’lı Ramazan eğlencesi düzenledik. CHP, İYİ PARTİ ve HDP’NİN Ortak adayı olarak Belediye...

Haberi Oku