Site Ekle
GÜNCEL:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Ağam Bizimlen eğleniyi..
 Benim kıymetli Başkanım ulusal basına röportaj vermiş. Sabah çocukları erken yolladım kalmaz diye bayii ye başkanım tedarikli baya getirtmiş ilgili gazeteden. Aman başkanım talimat verin ilgili kurum amirleri müdürleri röportaj kısmını çevirip gelen misafirlerinin gözüne gözüne soksun gazeteyi.

 

Neresinden başlayım bilmiyorum ama ben hani muhalif ablanız olarak okudukça hayret ettim. Küçük sömürü şehri oldu burası. Dış dünya ile bağlantılarımız koparıldı. Ben adım gibi eminim ne Ak Parti Genel Merkezinin ne de Külliyenin Kırşehir de olan bitenden haberi yok. Aslında çok da çabalamasınlar sandık sonuçlarını nasılsa !! İlgililerin önüne  koyacaklardır.

 

Daha dumanı üstünde tam Sayın Hayri Aslan’ın aday adaylığını konuşacaktık ki, adamcağızı nasıl sindirdiler nasıl güçlüyüzü anlattılarsa 2 gün sürmedi aday adaylığı. Ben burada asıl kabahati yine Sayın Muzaffer Aslan’a bulurum ama o bugünün işi değil. Sayın Muzaffer Aslan için önümüzdeki günlerde çok özel ayrı bir paragraf açacağım.

 

Başkanım ulusa sesleniş röportajında istediği gibi at koşturdu, zaten çok sever ata binmeyi.

 

Hadi beraber değerlendirelim... Ama bire bir kendi cümleleriyle biraz uzun olacak ama dişinizi sıkın çok keyifli ne gelişmemişliğimiz kalmış, ne müsrifliğimiz resmen başkanım illallah etmiş bizden, tutan yok başkanım nereye gidiyorsan suyu ben dökerim peşinden.

 

Sayın Bahçeci: Bisiklete binmek gelişmiş ülkelerde çok yaygın bir uygulama aslında. Ama biz maalesef lüksü, lüks yaşamayı seven bir toplumuz. Ben onu şöyle tarif ediyorum; 1 liramız varsa, 10 liralık yaşamayı seviyoruz. Aslında 1 lirası olan 1 liralık yaşamalı. Ve hatta 0,8 liralık yaşayıp, 0,2 lirasını biriktirmesi lazım. Bisiklet kullanımını geliştirmemiz, gelişmemizle de doğru orantılı bir şey.

 

Ne anladık: Kırşehirli gelişmemiş ve lüks içinde yaşıyormuş Allah'ım öyle bir lüks ki her şey güllük gülistanlık. Bir de demiş ki çok tutumsuzmuşuz. Ayağınızı yorganımıza göre uzatmıyormuşuz. Peki başkanım siz belediyeyi 1 TL si varsa 0,8 harcadınız 0.2 kuruşunu nereye biriktirdiniz. İl bank borç sıralamasında biz nasıl en borçlu belediyeler içerisindeyiz. O her bulduğunuz yere diktiğiniz güller müsriflik değil mi? geldi sonbahar yazık değil mi? O öksüz yetim hakkına, kimse niye çiçek ekiyorsun demiyor ama bunun bir çalısı var  çirpisi var 12 ay solmayanı var. Ne deyim ilk satırda boğulmaya başladım. Hadi hayırlısı

 

Sayın Bahçeci:Bir kere sadece sağlıklı yaşam için bile bisiklete mutlaka binmek lazım. Arabalar karbondioksit salınımıyla çevreyi, doğayı kirletiyor. Havamızın temizliğini sürekli hale getirmemiz lazım. Ayrıca şehirlerin birinci problemi trafik... Herkes bireysel araba kullanırsa o zaman bu trafik başa çıkılamaz hale gelecek

 

Ne anladık:

 

Sağlıklı yaşamak için bisiklete binmek lazımmış. Sonuna kadar arkandayız destekçiniziz itirazım yok. Arabalar gaz salıyormuş o da tamam peki adama sorarlar yeni aldığımız muazzam seçim otobüsleri ne ile çalışıyor. Bu otobüsleri DOĞALGAZLI alamaz mıydınız, madem 50 yıl sonrasına alt yapı yapıyoruz, sehiri planlıyoruz peki bu seçim otobüsleri ELEKTRİKLİ olamaz mıydı? Başkanım bu ülkede araç kullanma özgürlüğü var bildiğim kadarıyla, bizim arabamızın hesabını yapmak mı yoksa o arabaların gideceği yolları genişletmek mi belediyenin işi.  Kemal Sunal'ın Kibar Feyzo filmindeki "AĞAM BİZİMLE EĞLENİR" sahnesi aklıma geldi bir an.

 

Sayın Bahçeci: Hep şunu söylüyorum; akşam yatmadan önce “Yarın sabah bisiklete bineceğiz” diye bir karar almadık. Biz yaklaşık 3 yıllık, 1 yıl proje, 2 yıl yapım süreci süren bir çalışmanın neticesinde bisiklete biniyoruz. Aslında bu çok geniş bir projeksiyonun parçası. Anketlerimizde, vatandaşlarla görüşmemizde en büyük sorunun trafik olduğunu gördük. Şehir merkezi çekilmez hale gelmiş, herkes arabasıyla geliyor, istediği yere park ediyor. Bunların hepsini birleştirdik ve bunu nasıl çözeriz dedik?

 

Ne anladık:

 

Başkanımız yapacağı işleri önceden planlarmış. Peki bizim niye bundan haberimiz yok? Nasıl bir plan ki neredeyse 3 yılı buldu hala pasaklı ev hanımları gibi ana caddeler tamam arka caddeler viran. Anket yapmış başkanım, BU ANKETİ NEREDE YAPTINIZ niye vatandasın haberi yok, belediyenin internet sitesinde yok, esnafın haberi yok, STK ları zaten adam yerine koyup bir şey soran yok. Zaten esnaf odaları başkanı bir gazeteye sizi istemediğini yazar, diğer gazeteye çıraklık kalfalık bitti ustalığını da burada yapsın der.

BASKANIM BİZİM ANKETTEN HABERİMİZ YOK!! Başkanım demiş ki şehirde zaten trafik problemi vardı???  Tarım fuarında da aynı kelamı ettiniz. Sizin ulaşım master planınızdan önce bu şehir de TRAFİK PROBLEMİ YOKTU!!.

 

Bu arada can alıcı bir soru geliyor hanımefendi den

 

NASIL CÖZDÜNÜZ PEKİ!!!

 

Sayın Bahçeci: Uzmanlarla görüştük. İSBAK’a gittik. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait, trafikle ilgili Türkiye’deki hemen hemen tek kurum diyebilirim. Onlara başvurduk. Bir ulaşım master planı hazırladık şehir merkezi için...

 

NE ANLADİK: valla buraya ne yorum yazacağımı şaşırdım. Ortada bir plan var o plana göre sorun çözüldü. Ya hu şu planı birde biz görsek. O planda akıllı duraklarda vardı otobüslerin mobil uygulaması da vardı tabi bizim bildiğimiz. Bu otobüslerin alınacağı 3 sene önceden planlıysa, bu otobüsler buraya geleli 1 sene olduysa nerede bu AKILSIZ DURAKLAR. Daha millet nereye gitmesi için hangi otobüse bineceğini, bindiği otobüsün nereye  gideceğini bilemiyor. Otobüsler her gün binlerce km yapıyor İstanbul’dan işi bilen biri ile görüştüm bizim otobüsler günde en az 10 bin km yapıyormuş. AMAN ALLAHIM 10 BİN KM. AYDA 300 bin km bu planı kim yaptı. Kaç kişi biniyor bu otobüslere ki bom boş sabahtan akşama kadar dolanıyor. 300 bin km de bu aracın masrafı ne siz ihaleyi kaç paradan verdiniz bunları ben biliyorum ama VATANDAŞI UYANDIRMAYALIM. Şimdi hesap yaparsam yine çekemedi olurum.

 

Geldi gece ki hesabınızın sorusu ben dedim ki bu bisiklete kışın binilmez, taş catlasa bu bisiklete 100 gün binilir. Kırsehir’in ayazı serttir hanımefendi yazılan soruyu sormuş

 

Kışın ne yapacaksınız?

 

Sayın Bahçeci: Kalın giyeceğiz, pardösümüzü giyeceğiz, kasket takmıyordum ama kasket alacağım bir tane, çok soğuklarda atkı, gerekirse bere giyeceğim. Sıkı giyineceğim ama çok soğuklarda da bisiklete bineceğim.

 

Ne ANLADIK: ben buradan şunu anladım garibim belediye çalışanları bol bol C vitamini alsın, hanımlar atkı bere kaşkol örmeye başlayın mümkünse yeşil beyaz olsun. Kışın bisiklete bineceksiniz. Alim Allah üşütür hastalanırsınız. Sunizite  ne iyi gelir soğuk algınlığına ne iyi gelir şimdiden stoklayın. Görünen o ki marta kadar belediye çalışanları bisiklete binecek.

 

Hanımefendi yine soruyu patlatmış...

 

Harfine dokunmadan aynen yazıyorum

 

- Bu bilinci yerleştirmek kolay bir şey mi?

 

Sayın Bahçeci:Hiç kolay değil. Dünyanın en zor işi insanların alışkanlıklarını değiştirmek her zaman söylerim. Belediye başkanı olarak bisiklete bindiğim için beni bile çok yadırgadılar. Ben şu yönden de bakıyorum özellikle makam sahibi olan insanların lüks arabalara binmesi doğru değil. Devleti temsil eden cumhurbaşkanıdır, bakandır, üst düzey yargı mensuplarıdır temsil görevi olanların devletin prestiji ve güvenlik problemleri açısından makam arabasına binmesinden daha doğal bir şey yok. Ama burada güvenlik sorunumuz yok, zaten küçük bir şehiriz. Bizim burada bir laf var “El kesesinden ağalık yapmak kolaydır” derler. Sonuçta bindiğimiz arabalar hep milletin parası. İnsan kendi parasıyla istediği arabaya binebilir, uçağa da binebilir, uzaya da gidebilir ama biz milletin parasını kullanıyoruz, babamızın parasını değil. Bunlar doğru şeyler değil. Ben şimdi bisiklete biniyorum benden de hiçbir şey eksilmiyor sadece yağlar, kilolar eksiliyor.

 

Ne anladık:

 

Başkanım biz sizi hiç yadırgamadık siz yanlış anlamışsınız. Biz sizin bineceğiniz bisiklete de o bisiklet yolunuza da gelen bisiklete de geçmiş bisikleti de hiç yadırgamadık. Sadece madem bisikleti bu kadar çok seviyorsunuz hani resim çekilmişsiniz ya KENT PARK da hani o parkta YASAK ya keşke oraları verseydiniz bisiklet binmek için. Hani keşke karıncalı yolundan yukarı ya doğru ayrı parkur yapsaydınız da yolumuz daralmayıp kaldırımlarımız genişlemeseydi

 

 

 

Önemli bir konuya değinmişsiniz.

 

MAKAM SAHİBİ İNSANLARİN LÜKS ARACLARA BİNMESİ DOGRU DEĞİL. Kimi kandıracağız bilmiyorum ama herhalde gazeteci hanımı. Çünkü  biri belediye başkanı emrine tahsisli SİYAH LUKS MİNUBUSUNUZUN ve biri de  jeotermal üzerine kayıtlı BEYAZ LUKS makam aracınız olduğunu Kırşehir'de sağır sultan biliyor. Hem de plakaları "AR". Bu plakalardaki Ar ne onu sonra irdeleriz. Allah izin verirse acelemiz yok nasıl olsa MART' a çok var....

 

 

Devam.... Hanım efendi sormaya devam ediyor..

 

Bir de kazanım da oluyordur, halka daha yakın olmak belki?

 

Sayın Bahçeci: Kesinlikle arabayla gittiğim zaman kimseyi görmüyordum ama şimdi bisikletle giderken esnaf selam veriyor, “Çay içelim, kahvaltı yapalım” diyor, bir derdi varsa söylüyor. Kimisi geliyor, fotoğraf çektiriyor. Bir sürü insanla temas ediyorum, bundan daha güzel bir şey var mı siyasetçi için?

 

Ne anladık: sevgili esnaf ablilerim buradan anlayacağını anladı. Eminim sabah herkes birbirine bakmıştır başkanımı kim çağırdı kahvaltıya diye...

 

Hanım Efendi sorunun hasına geldi...

 

- Kadınların “Kırşehir’i Seviyorum Bisiklete Biniyorum” projesine ilgisi nasıl?

 

Sayın Bhaçeci:Çok yüksek. Sosyal medyada da paylaşmış esnaf bir hanım, “Büyük bir tabu da yıkılmış oldu, biz de bisiklete binebiliyoruz” diye. Bunları artık aşmak lazım! Hanımlar bisiklete binemez diye bir şey yok. Onlar da binecek, biz de bineceğiz.

 

Ne anladık: vallahi hiç bir şey anlamadım abla hadi sen şehir dışından geldin buraların havasında suyundan anlamazsın. Ama anladım ki başkanımda anlamıyormuş. Peki can alıcı bir soru da benden.

 

MADEM HANIMLAR BİNİYOR, ÇOK TALEP VAR PEKİ BİSİKLET TURUNUZDA EŞLERİNİZ NEREDEYDİ? ONLAR ZORUNLU TURDAN NASIL MUAF OLDULAR?

 

Başkanım gideceği yere mi hazırlık yapıyor nedir. Ooo çok derin hesaplar mı var ama MART' a ne kaldı anlayacağız

 

Geldik can alıcı açıklamalardan birine...

 

 

- Genellikle bisikletle işe gidip gelmek Avrupalı siyasetçilerde görülen bir şey. Siz bu farkındalığa nasıl ulaştınız?

 

Sayın Bahçeci:Bunu çok arzu ediyordum. Kırşehir’de gurbetçi de çoktur. Onlar da Almanya’da şöyle, Hollanda’da şöyle, Fransa’da böyle diyordu. Biz de gittiğimizde görüyoruz. İnsanlar çok rahat, ben de çok imreniyordum bir belediye başkanı olarak. Şimdi çok mutluyum, bisiklete rahat bir şekilde biniyorum, çok hızlı da ulaşım sağlıyorum. En son müftümüzden “Ben de bisiklete bineceğim” diye bir talep geldi. Milletvekilimiz de burada olduğunda şehir içinde bisiklete binmeye başladı. İşte bunlar mutluluk verici ve ilgiyi arttıracak şeyler. şeyler.

 

Ne Anladık: Başkanın çok gurbetçi ile sohbet etmemiş ama biz ettiğimiz kadarını anlatalım. Başkanımıza söyleyin dediler, bizim Avrupa da araç yolu ve bisiklet yolu aynı seviyede kaldırım biraz daha yüksektedir. Bisiklet yolu ile araç yolunu şeritler dubalar ayırır. Kaldırımdan ise sadece yayalar gider. Başkanımız araçlar ile yolların arasını "OTOPARK" ile ayırmış şehirde yeterli "OTOPARK" yok, MİNUBUS TERMİNALİNİN ALTINDAKİ OTOPARK işi zaten proje durduğu için iptalmiş. Başkanımız bisikletlerle yayalarda birbirine harmanlamış. Başkanım elçiye zeval olmaz ben hep diyorum

YAŞAR BASKANIM BURASI OLMAMIŞ GALİBA....

 

Müftümüze gelecek olursak geçen hafta gönülden yaptığı dua da Rabbim trafik yoğunluğundan bizi kurtar diyordu. Müftüm İSTANBUL TRAFİĞİNDEN gelmiş birisi ben burayı tam anlayamadım. Bizim trafiğimiz İSTANBUL'dan daha mı beterdi ki adamcağız kuldan ümidi kesmiş ALLAH'DAN YARDIM DİLİYOR.???.

 

Yok devam edecek bir derman bulamıyorum makaleye

 

 

Ünlü komedyen derler ama bence TOPLUM BİLİMCİSİ KEMAL SUNAL' IN "KİBAR FEYZO" filminde söylediği gibi...

 

AĞAM BİZİMLEN EĞLENİYİ..

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Kırşehir’e...
Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli bir dizi ziyaretlerde de bulunmak üzere Kırşehir’e gelecek

Haberi Oku