Site Ekle
GÜNCEL:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Ahi Baba Mustafa Karagüllü'nün eşinden, “Ahilik Vakfına kütüphane bağışı“
 Hayatını eşi merhum Mustafa Karagüllü ile birlikte Ahiliğin gelişmesi ve tanınması sürecine adayan Kırşehir'de 'Ahi baba' olarak tanınan Mustafa Karagüllünün eşi İsmet Karagüllü, 80'li yıllarda eşi ile oluşturduğu kütüphaneyi mülkiyeti ile birlikte ahilik vakfına bağışlayacağını açıkladı. 

Birlikte kurdukları ve eşsiz kitapların yer aldığı kütüphaneyi ahilik vakfına bağışladıklarını açıklayan Karagüllü, "Eşim sağlığında kütüphanede kitapları ve çiçekleri ile mutlu oluyordu. Kütüphaneyi, Ahilik araştırma merkezine bina olarak ben, kitaplar olarak da eşim hibe ediyor. Bir sabah bana eşim; 'İsmetciğim sizden bir şey rica edeceğim. Burada bulanan kitapları bir yerlere nakledersek yıpranır ve bozulurlar. Bu mülkü siz hediye olarak almıştınız. Hibe edelim dedi. Ben ise Mustafa beyi hiç kırmazdım. Lügatımda yok-hayır kelimeleri yoktu' bu nedenle yeni kurulacak Ahilik Vakfına bu kütüphaneyi mülkiyeti ve kitapları ile birlikte hediye ediyoruz"dedi. 

80'li yıllarda kurdukları kütüphane için eşi ile birlikte yıllarca emek harcadığını anlatan Karagüllü, "Bu kütüphane dışında üniversiteye de kitap hediye ettik. Ahilik Araştırma Merkezinin kurulduğu yıl oraya da birçok kitap hediye ettik. Eşim bana gelecek nesillere kütüphanenin ufakta olsa bir faydası olacağını düşündüğünü söylemişti. İstanbul'dan kitapları yerel otobüs firmalarının bagajlarında kitapları taşıdık"diye konuştu. 

Anahtar Kelimeler
Ahi Baba
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Kırşehir’e...
Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli bir dizi ziyaretlerde de bulunmak üzere Kırşehir’e gelecek

Haberi Oku