Ahmet Cengiz, el sanatları mesleğini anlattı Site Ekle
GÜNCEL:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Ahmet Cengiz, el sanatları mesleğini anlattı
 Ahi Çarşısı esnaflarından Ahmet Cengiz el sanatları üzerine sürdürdüğü mesleği hakkında bilgiler verdi. Yaptığı açıklamada: “Yaklaşık bir yıldır bu işi yapıyorum. Yatırım amaçlı ne yapabilirim? Kırşehir’de ne yok? Aynı zamanda zevkle çalışabileceğim nasıl bir alan seçebilirim? Diye düşünerek attığımız adımlar sonucunda ortaya el sanatları üzerine böyle bir hobby-market çıkardık.

El sanatına düşkün sanatı seven ellerden çıkan ahşap boyama ürünleri sanat ustaların ellerinde hayat buluyor.  Sanat ustaları ellerinde hayat bulup, bizlere geliyor. Bizde alıp satım işleri ile uğraşıyoruz.

Biz bu Ahşap Boyama Ürünlerini Ankara yada İstanbul gibi şehirlerden getiriyoruz. Talep şuan için güzel gidiyor. Farklı büyüklüklerde tepsiler, aynalar, peçetelik, servis sehpaları, özel amaçlı kutular, tablolar, mutfak malzemeleri satıyoruz. Her kesime hitap ediyor. Öğrencisi de alıyor, ev hanımda alıyor. Daha çok sattığımız ürünler ise Ev Hanımlarının mutfakta kullandıkları ürünler oluyor. Bizi sıkıntıya düşüren bir sıkım var. O da internet oluyor. Gün geçtikçe internet alışverişi artmaya devam ediyor. İnternet daha ucuz diye orayı tercih ediyorlar. Ama şöyle bir sıkıntı var. Bizim kira derdimiz var, aidatımız var, faturalarımız var. Bizim birçok giderimiz var biz bu nedenle fiyatı biraz daha fazla tutuyoruz. Birde Biliyorsunuz ki Kırşehir’de belediyenin bünyesinde bulunan Aile Yaşam Merkezinde Ahşap Boyama ürünlerinin yapıldığı kurslar var. Orada mevcut olan birçok kurs nedeniyle ihtiyaç olan ürünlerinin temini belediye Ankara’dan yapıyor.  Ankara’da Ahşap boyama ürünlerinin imalatçıları var, orası buradan daha ucuz diye oradan alıyorlar. Kırşehir’de el sanatları üzerine bir imalathane olmadığı için malzemelerimizin fiyatları müşterilerimize fazla geliyor.

Genellikle ahşap ve ahşap boyama ürünleri, boncuk vb. takı tasarım ürünleri, filografi sanatı gibi sanatsal malzemeler satıyoruz. Aile Yaşam Merkezi’nde bulunan kurslarda öğrendikleri ile bizden temin ettikleri malzemeleri birleştirerek hem ihtiyaç duydukları eşyalara sahip oluyorlar hem de keyifli bir uğraşı kazanmış oluyorlar.”

Cengiz bu mesleğe devam edip etmeyeceği konusunda ise, “Mesleği sürdürebilmemizin ön koşulu arz-talep durumudur. Kırşehir halkının sunduğumuz hizmete talebi olmadığı takdirde mesleği sürdürmekte ısrarcı olmanın da bir anlamı olmayacaktır. Ancak ilgi günden güne artıyor. Şimdilik sektör değiştirmeyi düşünmüyorum.” İfadelerini kullandı.

Anahtar Kelimeler
Ahmet CengizEl Sanatları
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Bilal Başkan net konuştu
Türkiye’de son dönemlerde döviz kurlarında yaşanan dalgalanma karşısında emperyalist zihniyetin yürüttüğü...

Haberi Oku