Site Ekle
GÜNCEL:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Banka evleri sakinlerinden Bahçeci’ye sert tepki!
 Şehir merkezinde Aşıkpaşa Mahallesinde bulunan ve Banka Evleri diye tabir edilen 70’li yıllar da yapılmış binaların kentsel dönüşümü ve yine şehir merkezinde eski sanayi alanı yanında bulunan iki katlı metruk binaların bulunduğu alanda dönüşüm çalışmaları yapılacak. 

Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci; “Ülkemizin 2023 Kentsel Vizyonu hedefine ulaşmasında Kırşehir Belediyesi olarak üzerimize düşen görevi yapabilme adına Kentsel dönüşümlere devam ediyoruz . Bu kapsamda; Banka evleri ve Eski Sanayii kentsel dönüşümü gündemimizde. Banka evlerinde toplam 195 hak sahibi var. Eski Sanayi alanında toplamda 128 hak sahibi var. Biz yaklaşık 3 yıldır bu projeyi çalışıyoruz. Son iki yılımızda proje üstünde yoğunlaştık ama Banka evleri ve eski sanayi kentsel dönüşümü birlikte koordine edelim istedik. Detaylı bilgileri belediyeye davet ederek bire bir hak sahiplerine bilgilendirme yapacağız. Bloklarda yapılacak çevre düzenlemeleri çağdaş cephesi ile şehrimize yakışır deprem yönetmeliğine uygun binalar yapılacaktır. Banka evlerinde blokların hemen bitişiğinde Aile yaşam merkezi yapılacaktır. Eski sanayi de ise blokların yanında Gezegen evi ve bilim merkezi yapılacaktır. Gezegen evinin üst tarafı yeşil alan bodrum kat ise otopark olarak planlanmıştır. Peki vatandaşın konuya bakış açısı nedir işte bu kapsamda KTV ekibi Banka evleri sakinleri ile görüştü. 

Banka evleri sakinleri kendi evlerinin yerine yapılacak projenin   üzerine Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeciye sert tepki gösterdi. Apartman  sakinleri hazırlanan projeye yönelik televizyonumuz haber ekine yaptıkları açıklamalarda; 

“Fatma Dağdeviren; 11 senedir banka evlerinde oturuyorum. Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci buralara yeni evler yapacağını vaat etti. Evlerin yenilenmesi iyi olur fakat burada 185 ev var. bunlardan 10 tanesi jandarma lojmanıdır. 10 tanesi de banka evleridir. Geri kalanı ise benim gibi emekli ve orta gelirli memurların kaldığı evlerdir. Şimdi buraya yapılacak lüks evlere bizim gücümüz yetmez. Bize toplantıda söylenen şudur ki; 2+1 bir daireye 135 bin TL dediler.Bunu ben nasıl karşılarım? Hiçbir takas yöntemini kabul etmiyorlar. Benim evim 3+1’dir. Belki benden 200 bin TL isteyecekler. Verecekleri evin üstüne bizden para talep ediyorlar. Hani fiyatlar başa baş olsa biraz bizi düşünseler biz de yapılacak evleri onaylarız. İstedikleri o 135 bin TL’yi banka bana vermeyecek. Buraya sosyal tesis yapacakmış, Pazar yeri yapacakmış, 2 katlı otopark yapacakmış vs. dükkanlar yapacakmış ama bizden çok fazla para talep edecekler. Bizim kafamızda uyuşmayan budur. Başkan beye de söyledim.

“ O zaman ben evimde oturayım bir tane Greyder getir kürele “ dedim.

İşin gerçeği budur. Çünkü benim imkanım yok. 25 yıllık emekli paramı ben buraya yatırdım. Gidecek yerim yok. O 135 bin TL’yi verecek imkanımda yok. Apartmandan da bana geldiler. Abla ne diyorsun? dediler. Ben veremem dedim. Onlarda hayır diyecekler ama onlarda ne diyeceklerini bilmiyorlar. 

Mustafa yıldız; Yıllardır burada yaşıyorum. Valla belediye başkanına ne diyeceğimizi bilmiyoruz. Bu kadar parayı hiçbir vatandaş veremez. Elimizdeki evde gider. Yeni ev yapılacak diye eski evlerimizi de kaybederiz. Kendi adıma konuşmak gerekirse de 50 – 60 bin vermek gerekirse verelim. 120 bin Tl neden verelim. 120 TL daha biriktirir daha temiz ve büyük ev alırım. O kadar parayı neden ödeyelim? Bura da dünya kadar arsamız var. BİZ YAPTIRSAK NASIL OLUR DİYORUZ SANA 5 KAT VERİRİZ DİYORLAR  Evi alacaklar 10 kat çıkacaklar. Benim görüşüm bu durumda mümkün değil böyle bir şey. Benim görüşüm bu yaptırmayız. Herlade pazaryerini ve yapacağı projeleri bizim sırtımızdan yapacak 

Başka bir hemşerimiz ise; Burası kentsel dönüşüme girecekmiş. Lüks denince ne geliyor akıllarına? Biz toki evlerini istemiyoruz. Yaptıkları evler belli. Bağbaşına yapılan evler belli, Dinekbağ’a yapılan evler belli, neresi lüks o evlerin? Benim evimin yerini karşılayacak bir ev vermedikleri sürece ben razı değilim. Benim evimin üzerine 10 kat yapacak yada 14 kat yapacak. Hani burası deprem bölgesiydi? Ne oldu da üst üste kat çıkmak istiyorlar? Belediye binası bizden daha yaşlıdır. Birçok eski yapı var. neden banka evlerini seçtiler acaba? Çünkü buranın alanı çok ve arazileri geniştir. Burası bir sitedir. Burası ciddi bir rant kapısı ondan.  Ben burada 23 senedir oturuyorum. Hiçbir yere taşınmadım bu zaman kadar. Acaba rahatlıktan kastı ne acaba? Benim evimin üzerine 10 kat çıktıktan sonra nerede buranın rahatlığı? Onlara göre yapılan evlerde herkes herşeyi duyabiliyor. Teknoloji ilerliyor ama insana göre ilerleyemiyor. Birde dediler ki ekstra para isteyeceklermiş. Neye göre isteyecekler bu parayı? Penceresi yok balkonu yok o evlerin. Tabi ki birileri kazansın bende isterim ama beni de mağdur etmesinler!” ifadelerine yer verdiler.

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Minik Ahiler Değerlerini Öğreniyor Projesi...
Vali İbrahim Akın, ilimizde hayata geçirilen “Minik Ahiler Değerlerini Öğreniyor Projesi” tanıtım...

Haberi Oku