Site Ekle
GÜNCEL:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın İlimizdeydi
 Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Kırşehir Valiliğini ziyaret etti.

Ziyaret sırasında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Neşet Ertaş’ın vefatından sonra da insanları birleştirmeye, gönüller arasında köprüler kurmaya devam ettiğini söyledi.

Neşet Ertaş’ın ortaya koyduğu eserlerin yüzyıllar boyunca devam eden Anadolu abdallık geleneğinin en mümtaz örnekleri olduğunu belirten Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Neşet Ertaş’ın temsil ettiği sözlü gelenek, aynı zamanda Anadolu’nun sadece müziğini değil, coğrafyasını, mimarisini, estetik duruşunu, insan anlayışını da temsil ediyor. Eserlerinde, sözlerinde, şarkılarında, bozlaklarında, müziğinde, yorumlarında bunun gönül diliyle ifade edildiğini görüyoruz. Neşet Usta, Anadolu topraklarının da sınırlarını aşarak dünyanın dört bir yanında kabul görmüştür. Onun eserlerini, hatıralarını yaşatmak bizler için büyük önem taşıyor. Dünyanın bu kadar savaşın içinde olduğu bir dönemde, insanlığın Neşet Ertaş’ın gönül diline, hayata bakış açısına, duyduğu sevgiye, saygıya çok ihtiyacı var. Neşet Ertaş’ı anma programını hazırlarken de bu eserlerin gelecek nesillere aktarılması anlayışıyla yola çıktık. Bu festivalin, abdallık ve bozlak geleneğinin yaşatılması adına önemli sonuçları olacağına inanıyorum. Kırşehir Valiliğince, düzenlenen festivalde Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesinin de yer alması festivalin akademik bir boyut kazanmasına vesile oldu. Bu duygularla, Neşet Ertaş’a Allah’tan rahmet diliyor, eserlerinin dün olduğu gibi bugün de, yarın da gönül tellerimizi titretmeye devam edeceğine inanıyorum.” dedi.

Vali İbrahim Akın da konuşmasında, “Tarih ve kültür şehri olan Kırşehir, aynı zamanda ahiler ve ozanlar diyarıdır. Bozlak ve abdal kültürünün en önemli temsilcilerinden biri olan Neşet Ertaş’ın düşüncesinin, eserlerinin, felsefesinin, yaşam tarzının ve abdal geleneğinin gelecek nesillere aktarılmasını amaçlayan kültür ve sanat festivalinin düzenlenmesi konusunda Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Sayın İbrahim Kalın, fikirleriyle öncülük yapmışlardır. Bu festival gelecek yıllarda da daha geniş kapsamlı bir şekilde devam edecektir. Ziyaretinden dolayı Sayın İbrahim Kalın’a teşekkür ediyor, ilimize hoş geldiniz diyorum.” şeklinde konuştu.

Valilik ziyaretinin Ahi Evran-ı Veli türbesini ziyaret eden Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’a Vali İbrahim Akın’ın yanı sıra il protokolü ve Sanatçı Yavuz Bingöl eşlik etti.


 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Minik Ahiler Değerlerini Öğreniyor Projesi...
Vali İbrahim Akın, ilimizde hayata geçirilen “Minik Ahiler Değerlerini Öğreniyor Projesi” tanıtım...

Haberi Oku