Site Ekle
GÜNCEL:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Kaymakam Girgin Kaman ve yatırımları anlattı
 Kırşehir Kaman ilçesi Kaymakamı Murat Girgin 2017-2018 yılı Kaman faaliyetleri hakkında açıklama yaptı. Girgin yaptığı açıklamada;

“Öncelikle Kırşehir Televizyonu Yönetim Kurulu Başkanı Havva Karakaya’yı ve Televizyon Müdürü Mahmut Şefik Koç’u burada ağırlamaktan çok memnun olduğumu ifade etmek istiyorum. Kaman’da göreve başlayalı yaklaşık bir yıl oldu.

KAMAN ORGANİZE SANAYİ GÜÇLENİYOR

 Burada sayın valimizin, sayın milletvekillerimiz ve yerel siyasetçilerimiz ile birlikte güzel bir ekip çalışması içerisindeyiz. Hep beraber Kırşehir’imizin en büyük ilçesi olan Kaman için hizmet vermeye çalışıyoruz. Son bir yıl içerisinde ise gerek siyasi gerekse valiliğimizin projeleri doğrultusunda Kaman için tüm Kırşehir genelinde olduğu gibi güzel çalışmalar yapıldı, güzel projelerimiz oldu. Bunlardan en önemlisi Kaman’ımızın da geleceğine ışık tutacak olan, ekonomisini canlandıracağını umduğumuz ve uzun zamandır boş kalan Kaman Organize Sanayi Bölgemiz ile ilgili bir çalışma yaptık. Ankara’da Kırşehir’de ve Kaman’da düzenlediğimiz yatırımcılara yapılan bilgilendirme toplantılarından sonra 30’dan fazla parselimizi tahsis ederek, yeni bir yatırım başlangıç’ı yaptık. Bu yatırımcılarımızdan bazıları hali hazırda fabrika inşaatlarına da başladılar. İnşallah önümüzdeki 2018 yılında bu sürecin daha da artacağını düşünüyoruz. Kaman’a, çevre ilçelerimize ve Kırşehir’e istihdam anlamında gerekse ekonomimize katkı anlamında Kırşehir’in hem ihracat anlamında hem de diğer üretim rakamlarını yukarı çekecek bir ivme kazandıracak sektör oluşturacağına inanıyoruz. “ ifadelerini belirtti.

KAMAN’A KIZ YURDU PROJESİ

Eğitim alanında çok güzel gelişmeler oldu diyen Girgin;” Şuanda 1950-1960’lardan kalmış 4 tane eski okul binalarımızı yıkıp, önümüzdeki eğitim öğretim yılına yetişecek şekilde okul inşaatlarımız devam ediyor. Kaman sadece Kırşehir’den değil diğer çevre illerden öğrencilerimiz tarafından da tercih edilen bir ilçedir. Bununla ilgili olarak da 200 kişilik Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma Vakfımızca hazırlanan kız yurdu projemiz kabul edildi. Kısa zamanda ihalesine çıkıp, onu da 2018 yılına yetiştireceğiz. Bu projemiz ile çevre köylerdeki ve çevre ilçelerdeki kızlarımızın okumasına büyük katkı sağlamış olacağız. “ dedi.

KAMAN’DA CEVİZ ÇOK ÖNEMLİ

Eğitim alanından sonra tarım faaliyetleri hakkında açıklama yapan Girgin;“Tarımdan bahsetmek gerekirse Kaman için çok önemli bir ekonomi kaynağıdır. Ekonomimizin yaklaşık %80’i tarıma dayalıdır. Çok eski yıllardan beri Kaman denince akla hep ceviz gelir. Bununla ilgili Orman ve Su İşleri Bakanlığımızın çok güzel bir projesi var. Yaklaşık 1000 dönüm alanda 300’e yakın vatandaşımıza 49 yıllığına bir alan tahsis ediyoruz. Bu yılsonuna kadar dikimlerimiz yapılacak. Burada ki 50’şer ağaç’tan elde edeceğimiz gelir tamamen vatandaş’ımızın olacak. Buradaki en önemli şey tabii ki ceviz fidanı dağıtımı yapmak değil. Vatandaşlarımıza damlama sulama sisteminden, tel örgü çevrimine kadar her şey itinayla yapılıp teslim edilecek. Tüm gelir’i de şimdilik 49 yıl boyunca tamamen vatandaş’ımızın olacak. Burada ki amacımız vatandaşımıza gelir sağlamak, aynı zamanda Türkiye ekonomisine katkı sağlamaktır. Ceviz her açıdan çok fayda sağlayan bir meyvedir. Kaman ilçemizde de bu potansiyel varken Orman ve Su İşleri Bakanlığımızla beraber bir proje hazırladık. Geçen hafta parsel belirleme kuralarını da çektik. Vatandaşlar ile protokol imzalama aşamasındayız. Yılbaşına kadar da cevizlerin dikimi yapılacak. Tarım anlamında cevizin yanında nohutta çok önemlidir. Şuan da İç Anadolu Bölgesi civarı içerisinde en çok nohut üretilen yer Kamandır. Geçtiğimiz bu 2017 yılı yaz ayında bizim çiftçi, kayıt sistemine kayıtlı yaklaşık 300 bin dönüm nohut alanımız vardı. Hatta bu konuda görüşmelerimiz devam etmektedir. PANKOBİRLİK ile Ankara’da çiftçilere yönelik eğitimler, ürünlerin daha çok elde edilmelerine dair görüşmeler yaptık.  PANKOBİRLİK tarım alanında cumhuriyetin ilk yıllarından bu yana hizmet veren bir kuruluştur. Onlarda Kaman’a ciddi bir destek verecekler. “ sözlerine yer verdi.

TARIM VE HAYVANCILIK KAMAN’DA EN ÜST SEVİYEDE

Murat Girgin hayvancılık üzerine yaptığı açıklamada;”Hayvancılık üzerine Kırşehir’de olduğu gibi Kaman’da da büyük gelişmeler var. Besicilik sektör’ünde bu sene de faaliyet artışları oldu. İlçe tarım müdürlüğümüzün de yine bakanlık projeleri kapsamında  genç çiftçilerimize dağıttığı büyükbaş hayvanlarımız vardı. Kamanda tarım ve hayvancılık alanında büyük gelişmeler sağlandı. “ ifadelerini belirtti.

MİLLETVEKİLİ MİKAİL ARSLAN’A SONSUZ TEŞEKKÜRLER

Son olarak turizm alanından bahseden Girgin ;“Kaman, turizm alanında da Kırşehir için büyük katkıları olan bir ilçemizdir. Tabi bunun başlıca sebebi Kalahöyük Arkeoloji Sit Alanından çıkarılan eserler çok güzel bir dizayn ile arkeoloji müzemizde sergilenmiş olmasıdır. Bunun yanında ise Japon Enstitümüzün gerçekleştirmiş olduğu bir Japon bahçemiz var. Kaman’ı geçen yıl 70 bin civarı bir turist akını gerçekleşti. Bu yıl bu rakamın biraz daha armasını bekliyoruz. Kaman Kapadokya bölgesinin yol güzergahı üzerinde olduğu için turistlerimizin tercih ettiği bir ilçedir. Turizm alanındaki bir diğer yerimiz ise Savcılı Plajımızdır. İnsanlarımızın hafta sonlarını değerlendirdiği ve piknik yaptığı bir alandır. Savcılı Plajımız biraz daha dar bir alan olduğu için Sayın Milletvekilimiz Mikail Arslan ve valimizin de katkılarıyla içinde birçok hizmetin verileceği bir alan oluşturacağız. Kamanın ve Kırşehir’in ekonomisine ciddi bir katkı sağlayacağını düşünüyoruz. “ ifadelerine yer verdi.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Kurtuluş Kurtaracak sizi
Bugün gündeme damga vuracak nitelikte bir olay yaşandı. Kurtuluş Yılmaz İl Özel İdaresi Genel sekreterliğine...

Haberi Oku