banner92

Kırşehir Divanda

Kırşehir Ankara’da Divanda, Ankara'da Kırşehir Temsil Edilldi

Kırşehir Divanda
Havva Karakaya
Havva Karakaya
18 Eylül 2014 Perşembe 00:45

   

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu'nun (TESK) 19'uncu Olağan Genel Kurulu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın teşrifleri ile RIXOS Grand Ankara Otelinde gerçekleştirildi.  

Divana Kırşehir Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk seçildi. Kırşehir Ankara’da Divanda. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Özürk bizzat şed kuşattı. Ankara’da Bahamettin Öztürk Kırşehir’i Temsil etti.

Yapılan seçimler sonucunda 719 Genel Kurul delegesinden 715 delege oy kullandı. 2 oyun geçersiz sayıldığı seçimlerde 713 geçerli oydan 531 delegenin oyunu alan Bendevi Palandöken 2'inci kez Türkiye Esnaf  ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel başkanlığına seçildi. Rakibi İSTESOB Başkanı Faik Yılmaz ise 182 oy aldı. 

 

Yapılan seçim sonuçlarında Bendevi Palandöken'in listesi şu isimlerden oluştu. Mehmet Burhan Aksak (Muş), Fevzi Apaydın (TŞOF), Kazım Barışık (Adana), Musa Çelikkol (Denizli), Alican Ebedinoğlu (Diyarbakır) , Arif Tak (Bursa), Ömer Küsbeoğlu (Gaziantep), Rasim Fırat (Erzurum), Şevket Keskin (Malatya), Hasan Geriter (Manisa), Fazli Yalçındağ (Türkiye Kasaplar Federasyonu), Abdullah Sevimçok (Antalya), Özcan Saraçoğlu (Türkiye Madeni Eşya Sanatkarları Federasyonu) ve Mustafa Vurucu'dan (Çanakkale)

 

 


Genel kurulun açılışında konuşan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Türkiye’nin ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı 

Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla genel kurulu gerçekleştirmekten dolayı mutlu olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde esnaf ve sanatkârlarla yaptığı işbirliğinden bahseden Palandöken, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ahiliğin ustalık, çıraklık, kalfalık dönemin olduğunu tekrar tekrar edip Türkiye’de esnaf ve sanatkarları, ahiliği marka yaptınız biz size teşekkür ediyoruz” dedi.


“AHİLİK DUASI ALMAYA DEVAM EDİN”


Ahilik Külliyesi’nin yapımının devam ettiğini belirten Palandöken, açılış kurdelesini bu yılki Ahilik Haftası’nda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kesmesini istedi. Palandöken, külliyenin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 
Başbakanlık döneminde verdiği talimatlar ile yapımına başlandığını ve talimatları doğrultusunda da çalışmaların devam ettiğini kaydetti.

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise konuşmasında  

Türkiye'nin ticaret kültüründe "acımasız rekabet" diye bir mevhumun asla olmadığını belirterek şöyle devam etti:

 

"Güçlünün zayıfı ezdiği, büyük balığın küçük balığı yuttuğu düzen, böyle bir sistem, bizim medeniyetimizde kendisine asla yer bulmamıştır. Her ne pahasına olursa olsun büyüme, bedeli her ne olursa olsun zenginleşme, bizim tasvip edebileceğimiz bir ilerleme ve kalkınma tarzı olamaz. 2023'e yürürken bizi biz yapan değerleri bir ağırlık olarak görürsek, onları koparıp atarsak, inanın kazandığımızı zannettiğimiz noktada aslında kaybettiğimizi anlarız ve telafi için de çok geç kalmış oluruz. Yeni Türkiye, acımasız, vahşi, vicdani olmayan bir kalkınma modeli değil; refahın, adil, vicdan terazisinde tartılmış şekilde dağıtılmasını öngören bir Türkiye'dir. Biz, 2023'e inşallah yanımıza şehitlerimizin ruhaniyetini alarak yürüyeceğiz. 2023'e milletin hayır duasını alarak yürüyeceğiz. 2023'e ahilik kültürünü yeniden hatırlayarak o kültüre, o geleneğe daha sıkı sahip çıkarak ilerleyeceğiz. En önemlisi de 2023'e 77 milyonun birliğini, tabii o zaman 85 milyon olacağız inşallah, dirliğini, uhuvvetini, yani kardeşliğini tesis ederek ulaşacağız."

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Musul Başkonsolosluğu’nda terör örgütü IŞİD tarafından alıkonulan 49 görevlinin durumuna ilişkin olarak ise, "Bizim için Musul’da alıkonulan 49 can her şeyden önemlidir. Biz konuşurken son derece dikkatli davranmak zorundayız. Çünkü biz mesuliyet makamındayız. 49 canın hassasiyetini dikkate alarak konuşmak, o hassasiyetle hareket etmek zorundayız. İsteriz ki bu ülkenin medyası da ve siyaseti de aynı hassasiyeti taşısınlar. Ama üzülerek söylüyorum, taşınmadığını, 49 canın hayatını tehlikeye atarak, ihanet şebekelerinin dümenine su taşındığını görüyoruz. Bu ahlaksızca saldırı girişimlerinin tamamını boşa çıkaracağız" dedi. Biz ’İslami terör’ diye bir kavramı asla ve asla hiçbir zaman kabul etmedik, kabul etmiyoruz. Zira İslam kelime itibariyle, kavram itibariyle ’Slim’ yani barıştan tanımından türemiştir. Barış dini olan İslam’a kimse kalkıp da terörü yakıştıramaz. Böyle bir şey bizim dinimizde yok. ’Sünni terör’, ’Şii terör’ diye bir kavramı biz asla kabul etmedik. Biz bir defa mezhepçiliği reddeden bir dinin mensubuyuz. Bizim için aslolan İslam’dır. Dedi.

 

Konuşmaların Ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Şed kuşatıldı.  Hediye Takdim Edildi.

 

 

 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.