Site Ekle
GÜNCEL:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Mahsenli Ali Efendi Anma Etkinlikleri gerçekleşti
 Mahzenli Ali Efendi 1841 yılında Giresun‟un Alucra kazası Zil nahiyesinin Tepe köyünde dünyaya gelmiştir. Babası da kendisi gibi sevilip sayılan İslam bilgisine hâkimiyetiyle tanınan Molla Hasan Efendidir. Küçük yaşlarda medrese eğitimi almak için babası tarafından Çorum‟a gönderilen Ali Efendi burada medrese eğitimi alırken nedeni bilinmez ya kıtlıktan ya da savaştan medresesi dağılır. Eğitimi yarıda kalınca Kayseri‟de medrese eğitimi verildiğini duyar ve eğer oraya giderse eğitimini tamamlayabileceğini düşünür. Kırşehir'in Akçakent ilçesi Mahsenli köyünde türbesi bulunan Mahsenli Ali Efendi Hz. ile ilgili birçok olay halk arasında konuşulmaktadır. 22.’si düzenlenen Mahsenli Ali Efendi törenle anıldı. Törene, Milletvekili Salih Çetinkaya, İl Genel Meclis Başkanı Barbaros Dulkadiroğlu, Akçakent Belediye Başkanı Yılmaz Kılıç, Belediye eski Başkanı Halim Çakır ve çok sayıda vatandaş katıldı. Salih Çetinkaya konuşmasında,  Törende,  konuşmasına: “Başbakanımız Binali Yıldırım’ın sizlere selam ve muhabbetini iletmek istiyorum. Şükürler olsun ki 2004 yılından bu yana yaklaşık 13 yıldır bu etkinliklerde sizlerle beraberim. Bu bir nasip meselesidir. Allah nasip etmese bugün burada olamazdık. Sizlerle bizleri sağlıklı, sıhhatli bir şekilde böyle bir ortamda bir kez daha bir araya getirdiği için Rabbimize şükürler olsun. Allah daha nice etkinliklerde birlik ve beraberlik içinde yan yana olmaya bizlere nasip etsin. Değerli hemşerilerim, kanaat önderleri bizler için çok önemlidir. Doğru ve hayırlı söz söyleyenlere, hakkı ve sabrı tavsiye edenlere her zaman ihtiyaç duyuyoruz. Birbirimize doğruyu söylememiz hakkı hatırlatmamız lazım.” Sözleriyle başladı.

15 Temmuz darbe girişimine ve terör saldırılarına değinen Çetinkaya: “Zor günler geçiriyoruz. Yedi koldan üzerimize gelmeye çalışıyorlar. Bütün terör örgütleri ittifak etmişçesine Türkiye’ye saldırıyorlar. DAEŞ, PKK, PYD, FETÖ, paralel devlet yapılanması vs. ne kadar terör örgütü varsa yurtdışındaki işbirlikçileriyle ve maalesef bize müttefik, dost görünen ülkelerle bir araya gelmiş Türkiye’ye saldırıyorlar. Bu öyle bir saldırı ki, son Türk devletini yıkmak, yok etmek için ellerinden gelen tüm gayreti gösteriyorlar. Allah onlara fırsat vermesin. Gerçekten çok hain planlar içerisindeler. Belki de Türk tarihinde görülmemiş bir hainlikle 15 Temmuz’da bu ülkeye saldırdılar. Bu ülkenin meclisini, özel harekâtını, polisini bombaladılar. Son 30 yılda destanlar yazmış, şehitler vermiş özel harekâtımızı kendi silahlarıyla, bombalarıyla etkisiz hale getirmeye çalıştılar. Yine aynı şekilde vatandaşlarımızı da kendi tankları, topları, silahlarıyla şehit ettiler. Bu hain saldırılarda 2000 gazi, 243 şehit verdik. Bunların asıl amacı bu ülkenin cumhurbaşkanını, bu milletin başkomutanını şehit edip sonrasında da Türkiye’yi bölüp parçalayıp işgale hazır hale getirmekti. Bunu bize tarihteki en büyük düşmanlarımız bile yapmamıştır. Bu millet sizi hayırsever sanıp yıllarca dişinden tırnağından artırarak destek oldu. Bu nasıl bir vicdansızlıktır? Bu nasıl bir ihanettir? Biz bu ülkeyi şehit kanlarıyla kazandık. Burada bulunan herkesin dedeleri ya savaş görmüştür ya gazi olmuştur ya da şehit düşmüştür. Çoğu insanımız dedelerini hangi savaşta kaybettiğini bile bilmez. Şehit kanlarıyla yoğrulmuş bu güzel ülkeyi bölmek istediler. Ama milletimizin sağduyusu, feraseti ve dik duruşu buna asla müsaade etmedi. Başkomutanımızın çağrısıyla akın akın sokaklara çıkan milletimiz bu hainlere fırsat vermedi. Çıplak elleriyle tanklara karşı durdular. Allah onlardan razı olsun. Allah tüm şehitlerimize rahmet etsin. Bizleri de şehitlerimize layık etsin. Onların aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyorum.” Dedi.

Suriye’deki iç savaşın sonuçlarını örnek gösteren Çetinkaya, “Devlet olmayanın namusu, sahibi ve geleceği olmaz. Biliyorsunuz Suriye’de bir iç savaş var. Suriye’yi karıştırdılar ve orada kan döküyorlar. Tüm öğretmenleri, doktorları, iş adamları, zenginleri bir gecede muhtaç hale geldiler. Türkiye’de buldukları bir kap sıcak yemeğe şükrediyorlar. Devletimiz bizim için kutsaldır. Bölünmesine asla izin vermeyeceğiz. Ay yıldızlı bayrağımızı asla yere indirtmeyeceğiz. Buna asla güçleri yetmeyecek. İnşallah önümüzdeki süreçlerde daha mutlu daha güçlü ve gelişmiş bir Türkiye’de hainlerin az olduğu, hain olanlarınsa layık oldukları cezaevlerinde olduğu, vatanseverlerin başta olduğu bir ülkede hep berber refah içinde yaşayacağız.” İfadelerini kullandı.

Çetinkaya konuşmasında Arakan’da yaşanan katliamlara da yer verdi. “Çoluk çocuk demeden Müslümanları katlediyorlar. Bu, dünyanın başka bir yerinde 10 tane Avrupalıya yapılsa yer yerinden oynar, dünya ayağa kalkardı. Allah’tan korkun. Ancak şimdi cumhurbaşkanımız oraya müdahale etti.” Şeklinde konuşan Salih vekil, “Arakan’a giden yardımlar karşısında zulme uğrayan halkın ‘vefalı Türk’ geldi diyerek sarılıyorlar. Türk bayrağı Arakan’da umut oldu.” Dedi.

Birlik ve beraberlik mesajıyla konuşmasına devam eden Çetinkaya, “Çok çalışmamız gerekiyor. Bizim çocuklarımız bunu hak ediyor. Birbirimize sıkı sıkıya sarılmamız, birbirimizi sevmemiz, birliğimizi ve beraberliğimizi artırmamız gerekiyor. Dünya üzerindeki en büyük gücümüz birbirimize kenetlenmemiz, dinimiz ve geçmişimizdir. Dünya üzerinde veremeyeceğimiz hiçbir hesap yok. Biz sadece kendimizden değil dünyadaki tüm mazlumlardan, tüm Müslüman kardeşlerimizden sorumluyuz. Bizlerden, bu ülkeyi yönetenlerden dualarınızı ve desteğinizi esirgemeyin. Allah birliğimizi, dirliğimizi bozmasın. Allah gücümüze güç katsın. Katılımınız için hepinize teşekkürlerimi sunuyorum. Özellikle dernek yönetimimize, Kırşehir belediyemize, kaymakamımıza ve emek veren tüm hayırseverlere teşekkür ediyorum.” Dedi.

Mahsenli Ali Efendi Türbesi’ni valiliğin yeniden restore edeceği bilgisini de veren Salih vekil, “ İnşallah uzun yıllar yaşayacak bir eser olacak.” Diyerek konuşmasını sonlandırdı.

 

Anahtar Kelimeler
Mahsenli Ali Efendi
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Emre Aslan gençlerimiz her zaman vatana millete...
Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü 15 Temmuz dolayısı ile Fotoğraf Sergisi programı düzenledi.

Haberi Oku