Site Ekle
GÜNCEL:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Mikail Arslan Ahiliği Dünyaya duyuracak

Bu yıl 17-24 eylül tarihleri arasında 31.si gerçekleştirilecek olan Ahilik haftası etkinliklerinin planlama arifesinde tüm STK’lar ve memur sendikalarının katılımı ile bir çalıştay düzenlendi. Ahi Evran Üniversitesi Yunus emre salonunda düzenlenen çalıştaya Kırşehir Milletvekili Mikail Arslan, Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Özdemir, Kırşehir Ticaret İl Müdürü Mahmut Dalgalı, televizyonumuz yönetim kurulu başkanı Havva Karakaya ve bir çok STK temsilcisi katıldı.

Çalıştayda konuşan Milletvekili Mikail Arslan “ Ahilik haftası için sanatsal düzenlemeye ihtiyaç var. Bir tanesi Konya’da yapılan Mevlana Kültür Merkezi, Mevlana kutlamaları yapılıyor. 10.000 kişilik buna benzer bir şekilde Ahilik spor salonuna ihtiyacımız var. İnşallah bunu yatırım programını aldık. İş 10.000 kişilik bir kapalı spor salonu da nezih bir ortamda insanlar yorulmadan güneşin altında beklemeden bu kutlamalara inşallah orada icra edeceğiz. Çok önemli bir yatırımdı. Ahilik açısından hem de sportif faaliyetler arasında bunu inşallah Kırşehir’e kazandırmış olacağız. İkinci Ahilik külliyesi birinci etap tamamlandı. İnşallah ikinci etaplarda yapılacak. Onunla ilgili bütçe oluşturma çalışmaları olumlu seyrediyor, fiziksel mekandan sonra çalışmalardan sonra hukuki çalışmalarımızda Ahilik Vakfı ile bir kanun düzenlenmesi, bununla ilgili yasal çalışmalar yapıldı. Metin hazırlandı, kurum görüşleri alındı, Başbakanlıkta bekliyoruz. İnşallah en kısa zamanda meclisimizde yasallaşarak yürürlüğe girer. Bunun ahiliğe çok şey katacağını burada ifade etmem lazım, ahiliği tanıtmak için Tabi en etkili sinema ve diziler… Bununla ilgili Diriliş Ertuğrul dizisinin yönetmeni yapımcısı daha doğrusu Mehmet Bozdağ bey sinema filmini yapmayı kabul etti. Senaryo yazma çalışmalarına başlayacaklar.  Bununla ilgili Sponsorlar belli oldu, ve ne kadar bütçe oluşturulacağı belli oldu. Buna katkı yapacak kurumlar belli inşallah burada bir sorunumuz yok. Önümüzdeki yıl film çekimine başlanılır  diye düşünüyoruz. Buda  Bacıyan-ı  Rum’u konu alan İlk defa dünyadaki  kadın sosyal hareketlilik olarak ortaya çıkan ahiliğin tanıtımına katkı sağlayacaktır. Tabi sivil toplum kuruluşlarımızın bu konu hakkında daha çok çalışması ve gayret sarf etmesi lazım. Mali bütçesinin oluşturulması projelerinin niyaz edilmesi bir yıl boyunca Ahilik kültürü bir şehirde yerleşmesi sağlamaktır. Adını taşıyan Ahi Evran Üniversitemizde ki  öğrencilerimizi  bu konuda bilinçlendirmemiz lazım. Bu vesile ile  Mustafa Kara Güllü  abimize de acil şifalar diliyorum. Rahatsızlığı devam ediyor bu konuyu gündeme getiren taşıyan mücadele eden bir büyüğümüzdür kendisi ismini yad etmeden geçmek istemiyorum. Bu çalıştayı düzenleyen katkı veren, Bakanlığımızın tüm bürokratlarından Sayın Bakanımıza Yürütme kurulu üyelerine ve Cumhurbaşkanımıza ve toplantıya iştirak eden ve Ahilikle ilgili katkı sağlayan bütün Türkiye’deki oda temsilcilerine çok teşekkür ediyoruz.

Eğer bu strateji çalışmaları tamamlarsak Ahilik gerçekten sadece Kırşehir açısından değil Türkiye’de değil dünyada bir marka olması, Ahiliğin  tanıtılması uluslararası kamuoyunda tüm dünyaya duyurulacaktır. Ahilik ilkelerini etik kurallarına tanınmasını ve bilinmesini sağlamalıyız. Bunun içinde çok çalışmak gerekiyor. Fedakarlık yapmak gerekiyor ve bu konuyu sahiplenecek inanacak bu bayrağı taşıyacak bu mücadeleyi verecek sizin gibi değerli insanlara ihtiyacımız var. Her fikre ihtiyacımız var ve her dökülen bir emeğin karşılığı vardır ahilik bizim sadece Kırşehir’in değil. Orta Anadolu’nun  bir değeridir. Tüm bu kültürlerin sonucunda oluşturulan bir medeniyettir ahilik. Bununla ilgili Türkiye’nin her tarafında izler var. İşin içindeyiz ama fark etmiyoruz. Bazen unutmuşuz biri söylediği zaman içimiz ısınıyor evet bu bize ait diyoruz. Dolayısı ile değerli hemşerilerim Kırşehir yaşayan bir Ahi şehri bir kültür şehri kültür başkenti olması konusunda her birimiz Ahice bir erdem sergilemeliyiz.  Hepinize sevgi saygılarımla, hürmetlerimi arz ediyorum. Berat kandiliniz mübarek olsun Kırşehir’imize ve Ülkemize yeni başlangıçlarımızın takvimi ve miladı olsun. Hepinizi tekrardan saygı ve sevgi ile selamlıyorum.


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Başkan Bahçeci, Her projemizde önce hayal...
Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Pazar esnafını ziyaret etti. Genç, yaşlı herkesin ilgisiyle...

Haberi Oku