Site Ekle
GÜNCEL:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Toz çamur ve kibir“

  Bu günlerde şehrimizde siyasetin duayeni rahmetli siyasetçi hemşerimiz sıkça anılmaya başlandı.

"OSMAN BÖLÜKBAŞI" 

Bilge bir adamdı siyasi olarak aykırı, doğal ve bir o kadar bizden biri Kırşehir'ce  "bizim oğlan" dı. Şimdi herkesin kulaklarında rahmetli BÖLÜKBAŞI'nın sözleri çınlıyor “Zengini hayırsız evlat, memuru süslü avrat, siyasetçiyi kuru inat batırır” evet ilimizin seçilmişleri bir kez seçildikten sonra kendilerini vazgeçilmez yurduna koyup, kendilerinden başka o makama kimseyi uygun görmemek gibi bir siyaset hastalığına sahipler. 24 Haziran genel seçimlerinde CHP’nin hiç yıpranmamış bir isimle yarışa katılması, iktidar partisinin yanlış aday Stratejisinin de desteği ile yıllardır başarısız olduğu milletvekili seçimlerinde mütevazı halkın içinden halkın dilinden anlayan Sayın Dr. METİN İLHAN ile yola çıktılar ve başardılar. Buradan çıkan sonuç şudur, avantajlı bir parti, stratejik bir hata yaparsa bedelini ağır öder. 

Kırşehir bunun en canlı örneğini son seçimde görmüştür. 26. Dönem Milletvekilimiz Sayın Mikail ARSLAN'  şayet aday olarak karşımıza çıksaydı şuan iki vekillimizin olacağı ise kamuoyunda sıkça dillendirilen bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor. 

Sayın Bahçeci'nin dayatması ile Görevden alınan il başkanı Sayın Mustafa Kendirli'nin 1. Sıradan milletvekili adayı yapılması parti tabanında ve vatandaş nezdinde iradeye saygısızlık olarak algılanmış ve gereken mesaj büyük bir ders olarak verilmiştir. 

 Yaşar Bahçeci şimdi kendini o kadar güçlü gösteriyor ki, Kırşehir siyasetinin kendi ekseninde   döndüğünü Cumhurbaşkanı nezdinde  ne isterse yaptıracak  pozisyonda olduğu imajını vermeye çalışıyor ve  başarısızlık vs sebeplerle görevden azledilen alınan, yada istifa ettirilen bir kişiyi yeniden 1.sıradan aday yaptırmasını kanıt olarak sunup yereldeki rakiplerine de göz dağı vermiş oluyor. Ancak yaptırdığı hatalı tercih nedeniyle, iki vekilliğin garanti olduğu ilimizde 1 vekile düşürmesi başarısızlığı gün gibi ortaya koyuyor.

 Seçim de bir vekil kaybedildi. Peki Sayın Yaşar Bahçeci Neden Kendirli’ için bu kadar ısrarcı oldu bu ısrarının sebebi Kırşehir’in yatırımlardan pay alma önceliği mi? devam eden yatırımların neticelendirilmesi mi? Bilinmez ama takipsizlikten, kalan yatırımların durduğu da bir diğer gerçek olarak karşımıza çıkıyor. 

  Peki diğer siyasi partiler neler yaptı?

 

İyi parti muazzam bir sinerji ile yakaladığı ivmeyi Sayın ASAF KAYAOĞLU'nu ikinci sıraya yerleştirilmesi ile tüketti. Sn Kayaoğlu, şehirde her kesim tarafından sevilen saygı duyulan kasıntısı ve, ego problemi olmayan kendisi ile barışık samimi tebessüm edebilen düzdün karakterli bir hemşerimizdir çarşıdan pazardan bir kişiliktir, ikinci sıradan milletvekili adayı yapılarak, imaj kaybı yaşatılsa da aday yapılması durumunda belediye başkanlığı için en güçlü adaylardan birsidir.

 

MHP ise Sayın Oğuz Sulusaray ile kaybettiği oyları  geri toparlamaya  çalıştı. Sn SULUSARAY camiası tarafından sayılan sevilen ülküsüne hizmet etmiş, karakterli bir duruşa sahip siyaset eğitimi almış bir hemşerimizdir, güzel ve başarılı bir kampanya ile partisinin oylarını olarak artırarak, mahalli idareler seçimlerine umutlu bakılması yolunun önünü açtı.

 

Peki yerel seçimler de durum aynı mı olacak?

 

Ak parti'de 10 yıllık bir Sayın Bahçeci iktidarı devam ede geldi. Sayın Bahçeci iktidarını koruyabilmek adına mahalle muhtarları belirlenmesinden tutunda, bir başka kuruma alınacak odacıya kadar etken olmaya çalıştı. Zira aynı şekilde kurum il müdürleri belirlenmesinden çay ocağı işleticisine, gazete sahiplerinden yazarlara, hükmetme çabası içerisindeydi.  Bu alanda başarılı oldu mu derseniz evet bu konuda son derece başarılı oldu.  Ama bu başarı aynı zamanda karşı tarafta bir küskünler ordusu yaratarak sıkıntılar doğurmaya başladı.

 

Düşünsenize şehrin %0,01’i %99,9 olarak hükmetmeye başladı. Sayın Bahçeci'nin Kırşehir’deki yakın arkadaş çevresi milyonlarca liralık arsa satışları ile gündeme gelirken

24 Haziran seçimlerinin hemen öncesi değeri tahmini 150 200 bin TL olan motosikletleriyle hem de bisiklet yolunu kullanmadan cadde ortasında beraber giderken vatandaşın rahatsız olamayacağını düşünemeyiz.

 

 Kimsenin haksız kazanç sağladığını iddia etmiyoruz ama yine de belgeleriyle birlikte ayrı bir haberimizde bu konuları detaylarıyla değerlendireceğiz.

 

Sayın Bahçeci'nin uygulamalarını hatalı bulan ve eleştiren her kim olursa olsun anında müdahale edilerek bir şekilde susturuldu ve Bu kadar baskı doğal sonuçlarını yarattı.

 

     Tabi sadece Kırşehir'de değil Ankara bürokrasisinde güçlenmeye çalışan Bahçeci yoğun mesaisini Ankara'da hangi bakan nereye gelecek, hangi bakanlıkta kim çay ocağını işletecek merakı nedeniyle Kırşehir'de Belediye hizmetlerini unuttu. Burada hakkını yemeyelim görev yaptığı özellikle ilk döneminde Kırşehir’in çehresini değiştirdi. Lakin ikinci dönemi ile başlayan siyasi ihtirası ve kibiri sonun başlangıcı oldu.

 

Kırşehir'de yapılan proje ve imalat hataları ayyuka çıkmaya başlamış Kırşehirli 2014'e kadar "bizim oğlan" diye samimiyetle bağrına bastığı Sayın Bahçeci'yi artık, toz, çamur, kibir ve kasıntı, ifadeleriyle anmaya başladı.

 

 Evet alt yapı zor iştir çok haklıydı başkan ama 3 sene sürecek kadar değildi. Üstüne üstlük 15 ve ya 20 dk yağan  yaklaşık 15 kg/dk yıllık yağış ortalamasının çok altında bir yağışla esnaflar evler sular altında kalmış, kanalizasyonlar taşmış ve Belediye başkanı hiç bir esnafı ziyaret etmemişti. Otogarın yer seçimindeki isabetsizliğin ardından "Güzler evcil hayvanlar parkının dere yatağının içinde ilk selde çamur altında kalışına" "otobanı andıran kaldırımlara" "Avrupa şehirlerinden esinlenilen ama Kırşehir'de yanlış uygulanan bisiklet&yaya yoluna" "siyasi mimarlığını ifade eden kent park projesi kanalizasyon kokusu yüzünden etrafta neredeyse maske ile dolaşılacak bir hezimete döndü. Tabi bu kadar devasa havuza sahip bir parkın projesinde mutlaka su arıtma sistemi düşünülmüş olmalı ya da vardı yapılmadı mı bunu bizler bilemeyiz. Hâlbuki ki Sayın Bahçeci hiç bir projesini ihale çıkış bedellerine yakın bitiremedi neredeyse %40'ı geçen oranlarda artış oldu.

 

       Yani kısacası Büyük projelerinize bakıldığı zaman, hep sel yataklarının tercih edildiğini görülüyor..işte, terminal binası, işte güzler parkı..son gelen sel evcil hayvanlar parkına ağır hasar verdi, kapatmak durumunda kaldınız, SEL… sizi dinlemedi sayın başkan, akmak için, sizin trilyonlar gömdüğünüz alt yapıyı, kaldırımı ve yolları  değil..kendi yatağını tercih etti.

 

 

 Sayın Bahçeci'nin aldığı meşhur bayramlık otobüslerine  değinmeden  geçmek olmaz. Otobüsler  tören alayı  şeklinde Belediyenin önünden geçeli neredeyse tam 1 yıl oldu. Vatandaş dilinde anlatmamız gerekirse 1 yıldır yatan otobüslerin kredileri ödeniyor ve garanti kapsamında kalabilmesi için her yıl bakımı yapılıyor.

Yani bu otobüsler çalışıp Belediyeye gelir katması gerekirken otobüsleri yattığı yerden maaş alan bazı Belediye çalışanları gibi masrafa neden oluyor. 

 

Otobüsler nerede?  İhalesi nasıl yapıldı? İhaleyi alan firma kim? işletmesi nasıl? Bunları yine ayrı bir haberimizde tüm detayları ile değerlendireceğiz.

 

 Kırşehirlinin gönlüne girmek kolay, çıkmak zordur başkan zor olanı başardı "Toz, Çamur ve Kibir" ile anılacak bir siyasi miras bıraktı. Kabul edelim hizmet anlamında yeni gelecek başkanın işi zor çıta çok yüksekte Kırşehir’in Kamuya borcu daha da yüksekte o kadar yüksekte ki tamiri telefsi için Maliye uzmanı bile yeterli kalır mı? Tartışılır Dolayısıyla yeni dönem adaylar arasında  Mütevazilik temel seçenek olacak. Artık Kırşehirli kendini hakir gören siyah takımları giyip saçlar jöleli gezen başkan değil kendi şehrinden köyünden doğal adaylar görmek istiyor

 

 Ak parti’nin adayı Mart ayında yapılması umulan seçimlerin temel belirleyici sebebi olacaktır. Her hafta yeni bir olay ile yeni aday adaylarının isimleri konuşulmaya devam ediliyor.

 

 Bu isimlere kısaca değinecek olursak. 26.  Dönem  Milletvekili Mikail ARSLAN. Kırşehir Belediye Başkanlığının en tartışmasız ismi olacaktır. Çok proje üretti. Ama yadsınılmaz bir gerçek var ki o da çok çabaladı. siyasi ve ahlaki duruşu nedeniyele her kesimin ilgisini topladı. Elinden geldiğince liyakate önem verdi Kendi döneminde en çok yatırım getiren projelerle adı anılan bir siyasetçiydi. Sayın Arslan yerel seçimin en belirleyici ve tarışmasız adayı olacaktır

 

Ve Ak Partililerin 24 Haziran'ın ardından en çok üzüldüğü isim Necmettin ERKAN.

Pırıl pırıl bir bürokrat, iyi yetişmiş bir devlet adamı olarak Kırşehir halkının karşısına çıkartıldı,  Aslında yabancı değildi şehre sadece ilin siyasetini bilmeden kendini bir organizasyon içerisinde buldu. Tam her şeyi anladı ki çözemeden seçime gidildi. Şimdilerde ben buradayım ziyaretleri sürse de aday olacağını tahmin etmek hiç de zor değil. Özellikle bu noktada Kırşehir'e daha çok kendini tanıtması gerekiyor. En büyük handikabı şehirde olmayışı ve şehri tanımayışı. Kırşehirlinin en büyük özelliği sabah selam verdiği çarşıda gördüğü kısaca nörüyon diyebileceği her ne kadar seçim sürecinde olsa da nörüyüm cevabı alabileceği insanları seçmek ister.  İşi zor mu?  Kolay mı?  Tartışmaya açık. 

CHP’nin muhtemel aday adayı simleri için siyasi kulisler yapılmaya çoktan başlanıldı. Bu isimleri ayrı ayrı çok değerlendireceğiz ama kuvvetle muhtemeldir ki en güçlü aday Selahattin Ekicioğlu. Herkesin yıllardır rahatça ulaştığı Selahattin abisi. Her düğünde cenazede işletmenizin hem açılışında hem kapanışında yani başımızda. Başarılı bir oda başkanlığı geçmişi esnaf dostu oluşu mütevazılığı ile gönüllerde şimdiden Belediye başkanlığı seçiminin kilit ismi. Aday olmalımı olacak mı ilerleyen günlerde ortaya çıkacaktır.

 Bir de CHP Aday adayları listesi içerinde diğer bir isim ise, Avukat Haydar Ala. Haydar Ala’da Kırşehir’de sevilen sayılan bir avukat olmayı başarmış. Son derece mümtaz bir kişiliği ile her zaman gönüllerde olmayı başarmıştır. Garip guraba vatandaşımızın her zaman yanında olmuş içinizden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Şimdiden başarılar diliyoruz

 Gelelim İyi parti aday adaylarına ilk açıklayan isim Mehmet Altıparmak oldu.  Fakat en önemli isim Asaf KAYAOĞLU.  Sayın Akşener partisini ilk kurduğunda Kırşehirli misafirlerine sürekli Kırşehir'den bir vekilim var dediği iddiayı kaybetmesine neden olan isim. Şayet 1. Sırada aday gösterilseydi bugün Ak Parti'nin vekil çıkaramadığı iller listesinde olmamız kaçınılmazdı. Sayın Kayaoğlu başarılı iş adamlığının yanı sıra görev yaptığı FEN İSLERİ müdürlüğünde yaptığı başarılı çalışmalar ile gayet göz dolduran bir kişiliğe sahip. Belediye Başkanı adayı olursa şayet ipi de göğüsleyebilir.

 Burada ismini belirtmekten imtina ettiğimiz hiç kimse yok. İlerleyen dönemlerde isimler daha da netleştikçe yenilerini de yazmaya devam edeceğiz.

 

 

 

 

 

Anahtar Kelimeler
Yerel Seçim Kırşehir
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Kırşehir’e...
Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli bir dizi ziyaretlerde de bulunmak üzere Kırşehir’e gelecek

Haberi Oku