Zobu, uyarılarda bulundu. Site Ekle
GÜNCEL:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Zobu, uyarılarda bulundu.
 Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Murat Zobu, okul alışverişinde dikkat edilmesi gereken konular hakkında bilgiler verdi. Yaptığı açıklamada: “ Özellikle son zamanlarda merdiven altı, fason ürünler üretilmekte ve bu ürünler insan sağlığını ciddi anlamda tehlikeye atmaktadır. Biliyorsunuz okullar açılıyor. Velilerimizden aldıkları, kullandıkları ürünlere dikkat etmelerini istiyorum. Çocuklarımızın sağlığı açısından merdiven altı, fason, kanserojen maddeler içeren ürünlerden uzak durmalarını istiyorum. Bu konuda Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı genelgeler de var. Medyadan, internetten takip ederek bu ürünler hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirler.

Alacakları ürünleri kırtasiyeler aracılığıyla temin etmelerinin faydalı olacağını düşünüyorum. Çünkü bir kırtasiyeci bir veliye ürün verdiğinde ürünün garantisini de verecektir. Eğer ki çocuğun sağlığına zarar verecek, gelişimini engelleyecek, bozuk bir ürün verdiyse bunun geri iadesini de alacaktır. Velilerimizi özellikle bütçelerine uygun davranmaları ancak çok da ucuza kaçmamaları konusunda da uyarmak istiyorum. Örneğin bir kalemin maliyeti aşağı yukarı bellidir. 1 liralık maliyeti olan kalemi 10 kuruşa satın oluyorsanız bu üründe bir problem olduğu ya da olacağı ortadadır. Bu nedenle alışveriş yaparken tanıdıkları, bildikleri yerleri tercih etmeleri faydalı olacaktır. Kırtasiyelerimizi de bu konuda duyarlı olmaya, kaliteli, sağlıklı ve garantili ürünler satmaya davet ediyorum.” dedi.

Başkan Murat Zobu, bu vesileyle okula başlayacak öğrencilerimize ve velilerine de başarılı, sağlıklı bir yıl dileğinde bulundu.

Yanlış ayakkabı ayak problemine davetiye çıkarır

Okul çağı çocuklarına seçilecek ayakkabılar rahat, yumuşak ve esnek olmalıdır. Esnek olmayan ayakkabılar ayak hareketlerini ve kas gücü gelişimini kısıtlar. Ayakkabı ayağı sıkmamalı, çocuğun ayağına uygun olmalıdır. İki ayak arasında boyut farkı varsa büyük olan ayağa göre seçim yapılmalıdır. Terletmemeli, sıcak havalarda havayı geçirmeli ve soğuktan da korumalıdır. Tabanı kaygan olmamalı, şoku emebilmeli ve ayak kavsini destekleyebilmelidir. Topuklu veya burnu dar modeller tercih edilmemeli, ayakkabının ön kısmı geniş ve yuvarlak olmalıdır. Arka kısmı ise topuğu sağlam şekilde tespit edebilmelidir.

Okul kıyafetleri pamuklu ve yünlü olmalı

Okul kıyafetlerini seçerken kaliteye önem verilmeli, ağırlıklı olarak pamuklu ve yünlü kumaşlardan dikilen giysiler tercih edilmelidir. Polyester, naylon, akrilik gibi sentetik ipliklerden dokunan kumaşlar vücudun ısı dengesini bozarak aşırı terlemeye neden olabilir. Bunun için aileler kıyafetlerin iç yüzüne yerleştirilen etiketleri mutlaka okumalı ve uygun olmayan malzemeden yapılmış giysilerden kaçınmalıdır. Çocukların içinde rahatça hareket edebildiği ölçüleri uygun kıyafetler alınmalıdır. 
Kırtasiye malzemeleri kaliteli olmalı

Çocukların sağlığı ve güvenliği için kalitesiz, ucuz, markasız, içeriği belli olmayan kırtasiye malzemelerinden uzak durulmalıdır. Çünkü kalitesiz kırtasiye malzemelerinde sağlığa ciddi tehdit oluşturan toksik kimyasal madde kullanılma olasılığı yüksektir. Bu maddelerden bazıları keçeli kalemler, okul ve beslenme çantaları, kalem kutuları, su mataraları, çocuk giysilerindeki plastik baskı ve aksesuarlar, spor ayakkabılar gibi birçok üründe kullanılan ve plastiğin yumuşayarak esneklik kazanmasını sağlayan fitalat, ayakkabı ve okul çantalarında kullanılan azo boyar maddeler, ağaç kırtasiye ürünlerinde kullanılan su itici özelliği sağlayan formaldehit ve ağır metallerdir. Bu kimyasalların ağız yoluyla alınması veya deriden emilmesi halinde vücutta birikerek ciddi metabolik hastalıklara, alerjilere veya zehirlenmelere neden olabileceği hatta bazılarının uzun vadede kansere yol açabildiği bilinmektedir. 
• Güvenilir olmayan marka ürünleri satın alınmamalı, Türk Standartları Enstitüsü’nün (TSE) belirlediği kurallara uyan ve TSE damgası taşıyan firmaların ürünleri tercih edilmelidir. İthalatçı firmaların bilinir olması önemlidir. 

 • Defterler düzgün olmalı, kapak ve kağıtlarda leke, delik ve buruşukluk olmamalıdır.

• Silgiler iz bırakmadan ve kağıdı fazla yıpratmadan silmeli. 

• Kokulu silgiler kanserojen olduğu için tercih edilmemelidir. Ayrıca kokulu silgi ve kalemlerde koku vermesi için kullanılan maddelerin bağımlılık yapabildiği de bilinmektedir. 

• Kalem gövdesinde yara, ezik, kıymık ve çatlak bulunmamalıdır. Suluboyalar homojen görünüşte ve renkte olmalı, renk dalgalanması görülmemelidir.

• Boya kaleminin yüzeyinde, kabarma, dökülme, çatlama, akma ve ton farkı bulunmamalıdır.

• Mümkün olduğunca boyasız ya da en az miktarda boya içeren ürünler alınmalı, plastik baskılı, kokulu ürünler tercih edilmemelidir.
ÇANTA ALIRKEN DİKKAT

 İdeal bir okul çantasında destekli ve birbirine eşit iki omuz askısı olmalıdır. Böylece çantanın ağırlığı vücuda eşit olarak dağılır. Tek askılı çantalardan kaçınılmalıdır veya bu şekilde kullanımına izin verilmemelidir.

• Omuz askıları çantanın ağırlığını geniş bir yüzeye yayacak kadar kalın olmalıdır. Askı boyu çocuğa uygun hale getirilmelidir. 

• Çantanın arka kısmı, omuz askıları ve bel kemerinin yumuşak desteği bulunmalıdır.

• Çantanın büyüklüğü çocuğa uygun olmalıdır, genişliği iki omuz arası kadar olmalı, boyu bel hizasını geçmemelidir. 

• Çantanın ağırlık merkezi bel hizasında olmalıdır. Bele takılan kemer çocuk hareket halindeyken çantanın yerinde kalmasını ve ağırlığın eşit dağılmasını sağlar.  

• Çanta sırta değdiği noktadan desteklenmelidir, böylece hem çocuk çantanın içindeki sivri objelerden korunur hem de daha rahat olması sağlanır. 

• Çantanın ağırlığı çocuğun vücut ağırlığının yüzde 10’unu geçmemelidir. Örneğin 10 yaşında ortalama 30 kilo olan bir çocuğun çantası 3 kiloyu geçmemelidir. Bunun için gereksiz eşyalar çantadan çıkarılmalıdır. 

• Çanta içindeki bölmeler kullanılarak ağırlık çanta içinde eşit dağıtılmalıdır. Daha ağır eşyalar sırta ve bele yakın bölmelere konmalıdır. 

• Çok ağır çanta taşımak zorunda olan çocuklar için tekerlekli çantalar tercih edilebilir. Ancak bu çantaların da merdivenden taşınması veya kaygan zeminde kullanımı zor olacaktır. 

 

Anahtar Kelimeler
Murat Zobu
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Bilal Başkan net konuştu
Türkiye’de son dönemlerde döviz kurlarında yaşanan dalgalanma karşısında emperyalist zihniyetin yürüttüğü...

Haberi Oku